Ücretsiz bir şekilde web siteni kurmak için html php dili öğren.
KODYAZAR HTML CSS PHP C#

HTML

Hoşgeldin kodyazar. Bu derste html dilinden bahsedeceğim. Belki aranızda html dilini daha önceden duyanlar olabilir. Duymayanlar için html dilinden bahsedelim. Html dilinin mânası Hiper Metin İşaretleme Dili'dir. Web siteleri yapmak için html dili kullanılır. Html kodları taglerden oluşur. Tagler ise html dilinde ve işaretleri arasında yer alır. Paragraf yazmak için p etiketi, başlık için h etiketi gibi etiketler kullanırız. Bunları da css'de modifiye ederiz. Html'i modifiye edilmemiş bir arabaya benzetebiliriz. Renksiz, biçimsiz, bakımı yapılmamış bir araba düşünelim. Fabrikadan çıkmış sıfır araba düşünün. Bunu modifiye etmek için css'e uğrayacağız. Sadece html kullanarak web site kurabiliriz fakat göze hoş gelmez belki de site ziyaretçinizin düşmesine sebep bile olabilir. Kararlı sürüm HTML5'tir. Html programlama dili olarak tanımlanamaz. Çünkü html kodları ile bir program yapılamaz. Html kodları kaydedilirken uzantısı .html ile kaydedilir. Ana sayfa ismini ise index.html veya index.php yapmalıyız. Çünkü tarayıcılar sayfanın açılması için ilk index dosyasını tarar ve açar. Html kodları yazarken notepad veya herhangi bir ide kullanabiliriz. Html kodlarının kullanımı inceyelim.

      1 <!DOCTYPE HTML>
      2 <html lang="en">
      3 <head>
      4     <meta charset="UTF-8">
      5     <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">
      6     <title>Sayfa Başlığı</title>
      7 </head>
      8 <body>
      9 </body>
      10 </html>
      

Yukarıda gördüğünüz gibi 10 satır kod yazdık bunlar html'in en temel kodları. Yukarıda yazan html taglerinden bahsedelim.

1. satır = Tarayıcılara sayfanın HTML5 standartlarıyla yazıldığını söyler.

2. satır = Arama motorları html sayfalarının veya etiketlerinin hangi dil olduğunu buradan okur. Ona göre sitedeki işlemleri gerçekleştirir.

3. satır = Head etiketleri html sitesinde bulunması gereken etikettir. Kullanıcıya gösterilmez, arka planda işlemler yapar. İnternet botları tarafından taranan kısımdır.

4. satır = Sitenizin karakter setinin türkçe olduğunu belirtir.

5. satır = Günümüz teknolojisinde telefon ve tabletlerin çıkmasıyla beraber web sitesinin çözünürlükleri bilgisayar çözünürlükleri ile duyarlı olmamaya başladı. Bundan dolayı sitenin her cihaza uyumlu çalışması gerekiyordu. Bu kod siteniz responsive tasarımsa kullanması gereken kod kısmıdır.

6. satır = Sayfanın üst kısmından yazan başlıktır.

7. satır = Head kodlarının bittiğini söyler.

8. satır = Bir sayfanın içinde bulunan resimlerin, videoların, tabloların, yazıların, başlıkların aklınıza gelebilecek her şey buraya yazılır. Daha doğru bir şekilde tanımlamak gerekirse, web sitelerinde görünen kısım body etiketleri arasında çalışan kodlardır.

9. satır = Body kodlarının bittiğini söyler.

10. satır = Html kodlarının bittiğini söyler.